رفلاکس اسیدی وقتی اتفاق می افتد که اسید معده به سمت مری بالا می آید. گاهی اسید تا ناحیه گلو و زبان نیز ممکن است برسد . بسیاری افراد ممکن است گاه و بیگاه رفلاکس اسیدی معده را تجربه کرده باشند. بیماری رفلاکس اسیدی معده ( GERD ) یک بیماری متداول و جدی تری می باشد که در آن رفلاکس اسیدی معده به صورت مکرر و مزمن در می آید
به مرور زمان در حدود 5 – 10 % افراد دچار بیماری رفلاکس اسیدی معده ممکن است این مشکل منجر به آسیب شدید بافت مری و تشکیل سلول های سرطانی در آن گردد .
سرطان حتی ممکن است در افرادی که دچار رفلاکس اسیدی بدون هیچ گونه علایمی بوده اند نیز اتفاق بیفتد.

 

چه کاری می توانم در مورد این بیماری انجام دهم ؟

درمان های طبیعی فراوانی برای این مشکل وجود دارد . همچنین ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی افراد می تواند رفلاکس معده را کاهش دهد . در اینجا لیستی از راه حل های موثر را برای شما آورده ایم :

1-جوش شیرین: 1 قاشق غذا خوری در نصف فنجان آب حل کنید و برای بهبود سریع ، آن را سر بکشید .

2-بالا بردن بالای تخت خواب: قسمت بالای تخت خود را که سرتان روی آن قرار دارد حدود 6 تا 8 اینچ (14 تا 20 سانتیمتر ) می توانید این کار را با قرار دادن یک سطح شیب دار در قسمت بالایی تخت انجام دهید . قرار دادن یک بالش اضافه مشکل شما را برطرف نمی کند و شاید حتی به دلیل وضعیت بد قرار گرفتن سر و گردن شما را ناراحت کند.

3-شیرین بیان : ریشه شیرین بیان ( نه آب نبات آن ) یا قرص آن . 1 تا 2 عدد قرص شیرین بیان را حدود 20 دقیقه قبل از طرف غذاهای با حجم زیاد میل نمایید . قبل از مصرف آن با پزشکتان مشورت کنید زیرا مصرف طولانی مدت ریشه شیرین بیان خوب نیست .

4-از 3 ساعت مانده به زمان خواب چیزی نخورید. وعده های غذایی خود را به وعده های کوچک و فواصل زمانی کوتاهترتقسیم کنید .

5-از محرک ها بپرهیزید: غذاهایی شامل غذاهای پر ادویه ، الکل ، شکلات ، قرص نعناع ، گوجه فرنگی ، غذاهای ترش یا پر سیر محرک هستند .خوردن کربوهیدرات کمتر و ترک سیگار می تواند به بهبود شرایط کمک کند.

6-به پهلوی چپ بخوابید: تحقیقات نشان داده خوابیدن به پهلوی راست یا رو به شکم می تواند شرایط بیماری را بد تر کند.

7-وزنتان را کاهش دهید: تحقیقات نشان می دهد که با افزایش چاقی در فرد علایم بیماری تشدید می شود. همچنین پوشیدن شلوار یا کمر بند تنگ و هر گونه فشار اضافه به ناحیه شکم علایم بدتر می کند .

8-آدامس بجوید: جویدن آدامس به کاهش علایم کمک می کند . آدامس بدون قند بجوید تا آسیب کمتری به دندان هایتان برسد.

علاوه بر روش های طبیعی فوق درمان های دارویی شامل داروهای ضد اسید بسیار موثر می باشد . در شرایط حاد گاهی نیاز به انجام اعمال جراحی می شود.تغییر سبک زندگی برای هر کس با هر میزان شدت رفلاکس اسیدی مساله ای است که باید به طور جدی به آن عمل شود.

چه موقع باید نگران شد ؟

اگر سوزش سر دل در شما معمولا وجود داشته باشد یا شرایط شما به مرور بد تر شود و به درمان های دارویی و طبیعی جواب ندهد ، حتما باید با پزشکتان مشورت کنید . یا اگر درد یا ناراحتی هنگام بلع و کاهش یا کاهش وزن غیر عادی ، تهوع ، دردقفسه سینه مشکل یا کوتاهی تنفس ، درد های شدید شکمی یا مدفوع سیاه یا خونی دارید هر چه سریعتر باید برای انجام معاینات و شروع درمان به پزشکتان مراجعه کنید.
منبع:مجله پزشکی دکتر آز

Scroll Up